Sarıyer Kamelya

Etrafı açık, üstü kubbe şeklinde, altında oturmak için tahtadan gruplar yapılmış bir gölgeliktir. Evlerin bahçelerini nostaljik görünümü ile süsleyen Sarıyer kamelya, yaz aylarının en serin ve şık dinlenme mekânıdır. Dayanıklı, sağlıklı ve güneşten koruyarak, serin bir hava veren bu şık gölgelik, sitelerin, villaların, bahçeli evlerin vazgeçilmez mekânıdır. Samimi sohbetlerin yapılacağı, önemli kararın verileceği bu gölgelik, artık her sitede, her müstakil evin bahçesinde olmalı. Sitelerde oturan arkadaşlar bilir, komşular çok sık bir araya gelemezler, fakat komşu buluşmaları ve çocukların gözünüzün önünde oynaması içinde olması gerek bir mekândır. Evlere kapanıp sıcaktan patlama ve kendini balkonlara atma zamanı bitti. Artık lüks ve pahalı olmamakla beraber, herkesin uygun bir şekilde sahip olabileceği bir yapıdır.

Eskiden çok nadir gördüğümüz bu yapı, artık her yerde karşımıza çıkıyor. Tarlalarda, sahil kenarlarında, otellerin bahçelerinde, çay bahçeleri ve açık kafeterya, hatta restoranlarda bile görebileceğiniz Sarıyer kamelya harika bir tasarımdır. Hava almak için dışarı çıktığınızda ya da çocuklarınızı parka götürdüğünüzde, serinlemek için ve bir çay içerken, dostlarınızla sohbet ederken gölgesinden ve ferahlığından faydalanmak için sizin de en çok tecil ettiğiniz bu gölgelik, evinizin bahçesini süsleyebilirsiniz. Sarıyer kamelya hoş sohbetlere tanıklık eden serin bir gölgelik, bahçenize çok yakışır. Hatta evinize misafirleriniz, eskisinden daha sık gelmeye başlayabilir, haberiniz olsun. Sarıyer kamelya bu tatlı kalabalığın asıl kahramanı, bahçenizdeki serin ve güzel mekândır.

Sarıyer Kamelya

Çeşitli ağaçlar kullanılarak yapılır. Çürüme ve böceklenmeye karşı emprenye edilmiştir. En çok kahverengi ve beyaz renkleri tercih edilen Sarıyer kamelya, dikkatli kullanıldığında, yepyeni durur. İşini evine taşıyanlar, bu güzel gölgelikten faydalanarak, serin bir ortamda çalışmalarını yürütebilir. Bayanların günlerini ve özel toplantılarını rahatlıkla bu şık çardakta yaparak, serin ortamda hoş sohbetler edebilirler. Eskiden bu gölgelikler, sarmaşıklarla süslenirdi. Sizde dilerseniz etrafını sarmaşıkla süsleyebilir ya da etrafına, hoş koku yayan çiçeklerden ekebilirsiniz. Sıcak havaların en şık sığınağı olabilir. Akşamları doğa ile baş başa kalmak için ideal bir mekândır. Hayallerin en serin halini yaşamak istiyorsanız, hemen bu mükemmel gölgeliğe sahip olmalısınız. Siz oturup dinlenirken, çocuklarınız da serinde oyun kurup oynayabilir.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir